Translate

úterý 7. října 2014

Povstalecká trilogie - 1.Divergence

Divergence :/ Divergent

Povstalecká trilogie

Autor : Veronica Roth

Nakladatelství : Albatros Media - Cooboo
Anotace :

Nacházíme se v dystopickém Chicagu, kde je společnost rozdělena do pěti frakcí. Každá frakce se zaměřuje na jednu ctnost – Candor na upřímnost, Abnegation na obětavost, Dauntless na statečnost, Amity na mírumilovnost a Euridite na moudrost. Každý rok v předem určený den si všichni šestnáctiletí musí vybrat, které ze zmíněných ctností zasvětí zbytek svého života. Pro Beatrice tato volba znamená rozhodnutí mezi životem s rodinou a tím, čím je doopravdy. A to, co si vybere, nakonec překvapí i ji samotnou.

Během výcviku, který probíhá ve velmi konkurenčním duchu, si Beatrice zvolí nové jméno (Tris) a snaží se v novém prostředí najít místo, kam patří. A také si nějak utřídit své pocity vůči jednomu na jednu stranu fascinujícímu, ale na druhou stranu velmi nebezpečnému chlapci. Do toho všeho ji tíží jedno velmi zásadní tajemství, které (jak se později ukáže) může zachránit život všem, které miluje... ale také ji zničit. 


Recenze :

Svým způsobem mi tato kniha připomíná Hunger Games. Svět jaký známe je po válkách uvržen do chaosu a lidé rozdělení do pěti skupin, které nakonec rozrostou skupinu šestou,  kam patří ti, kteří výuku nezvládli a stali se odpadlíky. Myšlenka je to dobrý, snaha ochránit lidstvo tím, že každý musí dodržovat zákony a udaný směr. Nicméně jako každá utopie nejde zrealizovat. Člověk od člověka je různý a  každý má jiný předpoklad života.

 V příběhu si každý ve svých šestnácti letech musí projít zkouškou, aby mohl mít představu, jaký styl života z pěti možných si zvolit. Odlišnost se neakceptuje, naopak je tvrdě stíhána, i když tak, aby nebyl důvod k obavám. V praxi to znamená navléknout vše tak, aby nikdo neměl šanci si i jen pomyslet, že nešlo o nic jiného než o sebevraždu.

Hlavní postava se jmenuje Beatrice. Bylo  zajímavé jí sledovat, jak se z na pohled šedé myšky stává osoba, která ví co chce. A to i přes soustavné vymývání mozku, které začalo už v ranném dětství. Chce si prostě jít za svým a k tomu ještě musí tajit svou odlišnost. Nikomu nic neprozradit a přitom žít tak, aby se sebou byla spokojená. 

Bohužel člověka a lidstvo obecně nelze změnit od základu. A tak se dostáváme k tomu, že i přes veškerou snahu se najde člověk, který chce a v závěru i rozpoutá válku. A kde je válka, tam samozřejmě i umírají lidé. Vždy je to něčí rodina a přátelé. O to horší je, když se použije technologie, která bez svolení lidí z nich nadělá vojáky bez duše, kteří o tom co dělají nemají ani sebemenší tušení.

Autorka Beatrice dostala do situace, kdy díky své odlišnosti je nucena vidět umírat svou rodinu a i sama zabít svého kamaráda o kterém ví, že jí ohrožuje na životě, aniž by to věděl. Nikdo z nás, kdo to nezažil, si nedokáže představit, co se člověku musí odehrávat v hlavě a srdci. 

Autorka se nám to snaží přiblížit a je to svým způsobem i varování pro skutečné lidstvo. Nikdo z nás se přeci nechce dívat, jak naše rodina a přátelé umírají pro banalitu, která je skrytá za odůvodněním, které vypadá věrohodně.

Je to poměrně poutavý příběh, plný lidských vlastností a ve kterém máme možnost nahlédnout, že je nemožné uvést v praxi takovýto řád-utopii.
O kterou se bohužel v minulosti a i v dnešní době některé mocnosti snaží.

Žádné komentáře:

Okomentovat